Shoot-off (zawody pojedynkowe)

Shoot-off to bardzo dynamiczna i intensywna konkurencja, wymagająca od zawodnika zarówno precyzji jak i szybkości. Składa się z eliminacji, w których to, każdy zawodnik strzela na czas do takiej samej ilości celów umieszczonych w tym samym miejscu. Na podstawie klasyfikacji czasowej ustalane są pary. Następnym etapem jest walka w systemie pucharowym, pokonany zawodnik odpada z dalszej rywalizacji, a zwycięzca przechodzi dalej w drzewku. Rywalizacja w parach odbywa do 2 wygranych pojedynków. Zawodnicy mają taką samą ilość amunicji oraz taką samą ilość celów do ostrzelania. Pojedynek wygrywa osoba która jako pierwsza zestrzeli swój ostatni cel. Pojedynki są bardzo intensywne, szybkie oraz widowiskowe. Niejednokrotnie zawodnicy są nagradzani brawami za emocjonującą walkę. Zawody kończą się finałem i rozgrywką o 3 miejsce.

Pistolet dynamiczny

Pistolet dynamiczny jest konkurencją na czas, w której liczy się szybkość i precyzja. Zawodnicy startują z taką samą ilością amunicji oraz celów do ostrzelania. Mogą to być cele reaktywne np. gongi, popery, cele metalowe jak również cele papierowe oraz cele typu no shoot, za których ostrzelanie zawodnik otrzymuje punkty karne lub karę do czasu przebiegu. Przebieg konkurencji wiąże się ze zmianami magazynków, postawy strzeleckiej, strzelanie z pozycji wymuszonej, np. leżąc ostrzelać cel pod zasłoną lub stojąc zza zasłony. Tor ograniczony jest przepisami bezpieczeństwa, możliwościami strzelnicy (typu wałów bocznych) oraz inwencją organizatorów. Udział w konkurencji wymaga dobrej znajomości obsługi broni oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa, odpowiedniego poruszania się na torze. W tej konkurencji sędzia porusza się za zawodnikiem, mierząc czas oraz kontrolując poprawność wykonywanych czynności zgodnie z metryczką toru. Przejście toru kończy się w przypadku: braku amunicji, ostrzelaniu wszystkich celów, a czasem dyskwalifikacją z powodu naruszenia zasad bezpieczeństwa.

Karabin dynamiczny

jest konkurencją z analogicznym przebiegiem jak pistolet dynamiczny, z tą różnicą, że cele do ostrzelania znajdują się w większej odległości, zazwyczaj od 50 do 300m.

Strzelba dynamiczna

Strzelba dynamiczna jest konkurencją na czas, w której liczy się szybkość precyzja. Zawodnicy startują z taką samą ilością amunicji oraz celów do ostrzelania. Mogą to być cele reaktywne np. gongi, popery, cele metalowe jak również cele papierowe, dla amunicji typu breneka oraz cele typu no shoot, których ostrzelanie oznacza punkty karne lub karę do czasu przebiegu. Przejście toru wiąże się ze doładowaniem magazynka, zmianą postawy strzeleckiej jak również bardzo często strzelanie z pozycji wymuszonej, np. leżąc ostrzelać cel pod zasłoną, strzelanie z okna. W tej konkurencji często spotykane są cele ruchome jak wahadło czy gwiazda, które to po zestrzeleniu pierwszego celu zaczynają się poruszać czym znacznie utrudniają celowanie. Osoba która uzyska najlepszy stosunek czasu do trafień zostaje zwycięzcą.

2GUN / 3GUN

Pistolet, karabin i strzelba dynamiczna są składnikiem wieloboju strzeleckiego, który może się składać z dwóch broni - 2GUN, lub wszystkich trzech - 3GUN. Jak dodamy do tego stres, presję czasu, zasady bezpieczeństwa, to robi się naprawdę interesująco! Tutaj nie ma czasu na celowanie, wprowadzanie poprawek, zastanawianie się nad pozycją, etc. Trzeba wykazać się skutecznością, znajomością i umiejętnością obsługi broni, a przede wszystkim umiejętnością strzelania intuicyjnego.

Wizualizacja ;-)

...a tak strzelają dziewczyny ;-)